تحقیق در مورد نگاهي به ابعاد وجودي حضرت زهرا سلام الله عليها

در حال حاظر فایل کامل و برتر با عنوان تحقیق در مورد نگاهي به ابعاد وجودي حضرت زهرا سلام الله عليها آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب یا دریافت فایل بروید.
تحقیق در مورد نگاهي به ابعاد وجودي حضرت زهرا سلام الله عليها |1556453|bow

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : وورد

نوع فایل : .doc ( قابل ويرايش و آماده پرينت )

تعداد صفحه : 11 صفحه

قسمتی از متن .doc :

نگاهي به ابعاد وجودي حضرت زهرا سلام الله عليها

زندگانی معصومین صلوات اله علیهم اجمعین تماماً درس است وهر یک دفتری است عظیم دردریای بی کرانه که درظرف افکار واوهام ما نمی گنجد. زندگی پر فراز ونشیب حضرت زهرا (سلام الله علیها ) نیز همچون پدربزرگوار وهمسر والا مقام وفرزندان گرامی شان از اوج والایی برخوردار است. اگر درابعاد وجودی حضرت زهرا(سلام الله علیها) نظری بیافکنیم اولین بعدی که توجه ما را جلب می کند بعد شخصیتی آن حضرت است.

معمولاًالفبای شخصیت هر فردی را هدف اومشخص می کند هدف هر چه بالا تروعالی تر باشد شخصیت انسان هم عالیتر میشود. اگر هدف انسان دنیا باشد با تمام شدن دنیا هدف هم به پایان می رسد. اما اگر هدف خدا باشد نابود شدنی واز بین رفتنی نیست.

" کل من علیها فان و یبقی وجه ربک ذوالجلال والکرام"1

فقط ذات اقدس الهی است که باقی میماند. فاطمه زهرا (سلم الله علیها) به مرحله ای از کمال رسید که خود واسطه فیض گردید وجز به ذات اقدس اله به چیز دیگری تکیه نکرد . اگر قلب با خدا پیوند بخوردومؤمن درهر کاری اول رجوع به قانون اساسی الهی یعنی قرآن بکند، ازخدا کمک بطلبد، زندگی اش را با این قانون اساسی الهی یعنی قرآن منطبق بکند وزندگی اش را با این قانون اساسی تطبیق دهد و فقط رضای اله را در نظر بگیرد این پیوندی است محکم که دیگر گسستنی نیست نتیجه این می شود که "ان الله یغضب لغضب فاطمه ویرضی لرضاها" یک دخترهجده ساله چنان رشد وکمال پیدا می کند که خدا به غضب او غضب می کندوبه رضایت اوراضی می شود .

گرچه حضرت زهرا(سلام اله علیها) دختر پیامبر (صلی الله علیه وآله)،همسر علی ومادرائمه (علیهم السلام )است واینها همه از افتخارات ایشان است اما این از ارتباط او با خدا وپیوند قلبی آن« حضرت با ذات اقدس الهی است که چنین شخصیتی را به او داده وباعث شده محورعالم وجودقرار گیرد . درحدیث کساء وقتی خداونداصحاب کساء را معرفی مینماید اول نام فاطمه را ذکر می کند"هم فاطمه وابیها وبعلها وبنیها" درحدیث دیگری آمده است:

" یا احمد لولاک لما خلقت الافلاک ولولا فاطمه لما خلقتکما" 2

«ای احمد اگر تو نبودی آسمان و زمین را نمی آفریدم واگر علی نبود تورا نمی آفریدم واگر فاطمه نبود شما را نمی آفریدم »

بهانه آفرینش فاطمه است فاطمه یعنی جدا شده از آتش ، جدا شده ازدرک وفهم مردم، کسی که دیگران درشناختش عاجزند.

دربعد عبادت هم می بینیم که سراسر زندگی حضرت زهرا حرکات وسکنات ،همسرداری وفرزند داری و... همه زندگی حضرت عبودیت خداوند تبارک وتعالی نمایان است " سیماهم فی وجوههم من اثرالسجود" تنها رضای خدا را درنظرداشت وفضل ورضوان الهی را می جست . تحمل تمام زحمات ،سختی ها ومبارزات وسرانجام شهادت آن حضرت همه وهمه برای خدا بود. از رسول خدا (صلی الله علیه وآله ) نقل شده: زمانی که فاطمه (سلام الله علیها ) به نماز می ایستاد نوری از او ساطع می شود که آسمان را روشن می کند ملائکه ا ز نور اواستفاده میکنند خداوند تبارک وتعالی به فاطمه افتخار میکند می فرماید: ای ملائکه من نظر کنید به این بنده من "زهرا" ببینید چگونه درنهایت خضوع و تواضع در مقابل من ایستاده که تمام مفاصل او می لرزد . ای ملائکه آگاه و گواه باشید که من شیعیان اورااز آتش جهنم ایمن می کنم .

همسرداری وخانه داری:

ترقی یا عقب ماندگی ، سعادت یا بد بختی یک مرد به همسرش بستگی دارد به فرموده امام (رضوان الله تعالی علیه ): « ازدامن زن مرد به معراج می رود» مردانیکه درمیدان مبارزه یا دراجتماع وظائف سنگین را به دوش میکشند وبا حوادث ومشکلات برخوردمی کنندسنگر وآرامشگاهشان خانه است به خانه پناه می برند تا تجدید نیرو کنند. زهرا (سلام الله علیها )ازمسئولیت سنگین وحساس زن مطلع بود وخودرابرای نیرو بخشیدن به همسرش آماده کرده بود وقتی که علی (علیه السلام) به خانه می آمد چون پروانه ای به گرد او می گشت ،مطالب دیگر:
عناصر بصرینقش دیوان کیفری بین المللی در تامین صلح جهانیسازمانهای بین المللی و صلح جهانیتاثیر و نقش آمریکا بر روابط اقتصادی سیاسی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجاننیازسنجی آموزشی مدیرانطراحی نظام ارزیابی عملکرد کارکنان بر مبنای الگوی شایستگیهااندازه گیری عملکردمدل های نوین ارزیابی عملکرد سازمانیتبیین نقش مراكز ارزیابی در ترویج فرهنگ نظارت و بازرسیبررسی ماده 128 و تبصره آن از قانون آیین دادرسی کیفریتاثیر سطح مهارت الگو و تمرینات ذهنی بر عملكرد و یادگیری مهارت سرویس ساده والیبالجواب به سوال مهر رییس جمهور درباره فرصت های بعد از توافق هسته ایپدافند غیرعامل در نهضت عاشوراعلم جریان و تغییر شکل مادهپردازش تصویر و ماشین بیناییشبكه های بی سیمسرگذشت فدك در طول تاریخ و بررسی استدلالهای حضرت زهراتحقق مسئولیت مدنی و ایجاد الزام به جبران خسارتانیمیشن ، عروسكهای تك فریم و متریال ساخت آنهابررسی حقوقی معاملات مدیران نماینده شركتهامعرفی voip انتقال صدا از طریق شبکه اینترنتبررسی حقوقی تاثیر ارزشیابی عملكرد در حقوق و مزایا کارمندانمسوولیت بدون تقصیر دولت و جایگاه آن در نظام حقوقی جمهوری اسلامی ایرانموانع و راهكارهای مشاركت كاركنان در سیستم مدیریت محیط زیستی شركت ایران خودرونانو کامپوزیت پلیمری با تقویت کننده خاک رس